Çalışma Bakanı Müezzinoğlu: Emeklilik Yaşını Yükseltmeliyiz

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu: Emeklilik Yaşını Yükseltmeliyiz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’deki emeklilik yaşının daha yukarılara çıkarılmasını gerektiğini açıkladı. Emeklilikte yaşa takıldığı için bekleyen binlerce kişi bu konuda hükümetten adım atmasını beklerken, Bakan Müezzinoğlu’ndan bu beklentinin tam tersine mevcut emeklilik yaşının daha da yukarı çekilmesi gerektiği yönünde açıklama geldi.

Müezzinoğlu, gelişmiş ülkelerde emeklilik yaşının 72 olduğunu, Türkiye’de ise 52 olduğunu ifade ederek bu sistemin devam ettirilemeyeceğini ifade etti. Gelişmiş ülkelerin emeklilerine ortalama 17 yıl maaş ödediğini belirten Müezzinoğlu, Türkiye’nin ise emeklisine ortalama 27 yıl maaş ödediğini açıkladı.

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, bunu yapmak istersek gençlerden alarak devam edebiliriz. Bu sistemi sürdüremeyiz. Genç nüfusun çalışma geleceği için emekli yaşını düzenliyoruz şeklinde konuştu. Almanya’nın emeklilik için şu an 67 yaşını tartıştığını söyleyen Müezzinoğlu, 65 yaşından önce emeklilik olan tek bir ülke yok dedi.

Türkiye’de ortalama 52 olan emekli olma yaşının daha yukarı çıkarılması gerektiğini dile getiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, biz bugün yaşa takılmayı kaldırsak bütçeye 450 milyara mal oluyor ifadesini kullandı.

Kaynak: Çalışma Bakanı: Emeklilik Yaşını Yükseltmeliyiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir