Dünyanın İlk Kene Aşısını Türkiye Üretecek

Dünyanın İlk Kene Aşısını Türkiye Üretecek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Erzurum ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle ülkemizde her yıl birçok vatandaşın hayatını kaybettiği, kırsal alanlarda insanların korkulu rüyası haline gelen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına çözümde önemli aşama kaydedildiğini belirten Bakan Akdağ, çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Sağlık Bakanlığının keneyle mücadele konusunda Mart ayından itibaren çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Sağlık Bakanı Akdağ, özellikle hastalığa rastlanma ihtimalinin yüksek olduğu yerlerde vatandaşın bilgilendirilmesine çalışıldığını belirtti. Erciyes Üniversitesi ile yaklaşık 8 yıldır üzerinde çalışılan aşıya vurgu yaparak aşının keşfedildiğini müjdeledi. Aşı konusunda insanlar üzerinde bazı araştırmaların yapılması gerekiyor.

Bahar ve yaz aylarında köylerde, piknik alanlarında ve hayvancılık yapılan bölgelerde görülen ve ölümcül bir hastalık olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, kenenin insan vücuduna yapışması sonucunda oluşuyor. Tedavisi çok zor olan KKKA için Türkiye’de çalışılan aşı, Dünya’da bir ilk olacak. Son araştırmaların da olumlu sonuçlanması ile dünyanın ilk KKKA aşısı Türkiye’de üretilmiş olacak.

Kaynak: Bakan Recep Akdağ: Dünyanın İlk Kene (KKKA) Aşısını Türkiye Üretecek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir