Emeklilik Yaşının 70’e Çıkarılması İçin Dünya Ekonomik Forumu Çağrı Yaptı

Emeklilik Yaşının 70’e Çıkarılması İçin Dünya Ekonomik Forumu Çağrı Yaptı

Dünya Ekonomik Forumu olarak yapılan uyarıda gelişmiş ülkelerde çalışma yaşının 70’e çıkarılması gerektiği vurgusu yapıldı. Ekonomik sistemi üzerinde baskının bulunduğunu ve bu baskının her nedense çalışanlara yüklenmesi çok garip! Ekonomide iyileşme olunca işverenlere, sorun olunca çalışanlara sorumluluk yüklenmesi maalesef küresel bir sorun!

İnsanların daha uzun süre yaşamasının küresel ısınmadaki gibi sonuçlar doğuracağı için küresel olarak da çalışanların emeklilik yaşının gelişmiş ülkeler için arttırılması tavsiyesinde bulunuldu. BBC’nin belirttiği üzere dünyada en büyük emeklilik sistemine sahip altı ülkesinin bulunduğu belirtildi.

sistemine sahip. Bu ülkelerin ve en çok nüfusa sahip iki ülke Çin ve Hindistan’da çalışanların daha fazla çalışmaması ve tasarruf yapmaması durumunda büyük bir kriz yaşanacağı belirtildi. WEF raporunda  70 trilyon dolar olan açığın 400 trilyon dolara ulaşacağı belirtiliyor.

Bu kapsamda İngiltere’de emeklilik yaşı gelecek yıl 65 olacak ve bu süre kademeli olarak 2046’da 68’e çıkarılacak. Şu an ülkemizde kadınlarda 58 erkeklerle 60 olan emeklilik yaşı kademeli olarak artıyor ve 65 yaşına kadar çıkacak. Yaşam standartları ile karşılaştırıldığında gelişmekte olan ekonomiye sahip ülkemizde emeklilikle ilgili sorunlar giderek küresel anlamda olduğu gibi büyüyecek gibi görünüyor. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu: Emeklilik Yaşını Yükseltmeliyiz haberi için TIKLAYINIZ.

Kaynak: Dünya Ekonomik Forumu’ndan Emeklilik Yaşının 70’e Çıkarılması İçin Çağrı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir