MİT Raporları da Kamuya Personel Alımında Liyakate Vurgu Yaptı

MİT Raporları da Kamuya Personel Alımında Liyakate Vurgu Yaptı

Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından Meclis Darbe Komisyonuna gönderilen raporda liyakat kuralına dikkat çekildi. Kamuya personel alımlarının yönetmelik değişiklikleri ile sözlü ve mülakatlı olarak yapılmaya başlamasının ardından en önemli itirazlardan biri de MİT’den geldi. Kamuya memur olarak liyakate uyulması gerektiği belirtildi.

FETÖ terör örgütünün devlet kurumlarına sızmaya çalıştığı belirtildi. Yeni yöntemler uygulayabileceği belirtilen terör örgütünün kurumlara sızma girişimlerinin engellenmesi için kamuya memur alımlarında liyakat esasına uyulması gerekliliği dikkat çekti.

Hürriyetin haberine göre raporda dikkat çeken ayrıntı direk şu şekildedir: FETÖ/PDY’nin örgütlenmesi, askeri bir örgütlenme gibi katı kurallar içermekte, hiyerarşi ve emir-komuta zinciri büyük önem taşımaktadır denildi.

Yasal olmayan yapılanmalar ile emniyet birimlerinde ve yardıda deşifre olmayan örgüt üyelerinin bulunabileceği belirtildi. Gizlilik kurallarına göre istihbaratçı mantığıyla kamuya sızma girişimlerinde bulunabilecekleri belirtildi. 17-25 Aralık 2013 olaylarından sonra MİT tarafından deşifre edilenlerin ülkeyi terk ettikleri belirtildi.

Bu kapsamda MİT, kamuya memur ve tüm personel alımlarında LİYAKAT önerisinde bulundu.

Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında örgütlenme çalışmaları ve yeniden yapılanma çalışmaları yürütülmekte olduğunu ve bu kapsamda terör örgütü mensuplarınca önemli alanlara sızla girişimlerinin bulunabileceği belirtildi.

Örgütün devlet kurumlarına ilk kez atanacak veya yeni alınacak memur kadrolarını öncelikli olarak hedef alması, elindeki kamu görevlilerine ait kimlik bilgilerini de kullanmak suretiyle yaratacağı şaibelerle devlete olan güveni zedelemeye matuf propaganda ve provokasyonlara yönelmesinin olasılık dahilinde olduğu değerlendirilmektedir. Kamu kurumlarına personel seçme ve yerleştirme aşamalarında liyakat esaslarına riayet edilmesine özen gösterilmelidir denildi.

Kaynak: MİT Verilerine Göre Kamuya Personel Alımında Liyakat Uygulanmalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir