SGK Türkiye’de 242 Kaplıca Merkezinin Masraflarını Karşılıyor

SGK Türkiye’de 242 Kaplıca Merkezinin Masraflarını Karşılıyor

Sağlık uygulama tebliği (SUT) kapsamın da Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) koşulların sağlanmasıyla Fizik tedavi ve kaplıca tedavisinin de masraflarını karşılıyor. Ancak bunun için öncelikli olarak sağlık kurulları tarafından rapor düzenlenmesi gerekiyor.

Bu uygulamadan yararlanmak için öncelikle en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji hekiminin yer aldığı sağlık kurulları tarafından rapor düzenlenmesi gerekiyor. Bu raporda tanı, önerilen tedavi, seans ve gün sayısı bilgilerinin yer alması zorunlu. Aksi halde rapor geçerli olarak değerlendirilmiyor. Sigortalılar bu raporu aldıktan sonra 6 ay içerisinde kaplıca tedavisine başlamak zorunda.

Raporu alanlar Sağlık Bakanlığının işletme izni verdiği kaplıcalardan bu tedavileri almak durumunda. Aksi halde SGK izni olmayan kuruluşlarda yapılan tedavilerin masraflarını karşılamıyor. Raporun düzenlendiği tarihten itibaren 5 iş günü içerisinde kaplıcaya başvurulması halinde sigortalının yol giderleri de SGK tarafından karşılanıyor.

Sigortalılar sağlık raporunu aldıktan sonra 15 gün içerisinde tedaviye başlamalı. Başlamadığı takdirde yeniden rapor alınması gerekiyor. Tedaviye başlanıldıktan sonra ara verilmesi ve bu aranın 5 iş günü olduğu takdirde yeniden rapor düzenlenmesi şartı var.

Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesinde yer alan listede toplam 242 kaplıca merkezinin Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirildiği görülüyor. Listede en çok merkez Ankara’da yer alıyor. Bunun dışında Afyon, Bursa ve Nevşehir’de işletme izni almış çok sayıda merkez bulunuyor. Kaplıca listeleri için TIKLAYINIZ.

Kaynak: Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Masraflarını Karşıladığı 242 Kaplıcanın Tam Listesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir