Sigarayı Bırakmak İsteyenlere İlaç Ücretsiz Olacak

Sigarayı Bırakmak İsteyenlere İlaç Ücretsiz Olacak

Sigara bırakma tedavisi alan 300 bin kişiye sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmadan nikotin replasman ve ilaçları ücretsiz olarak verilecek. Bakanlar Kurulu sigara bırakma tedavisi ile ilgili yeni bir adım attı. Sağlık Bakanlığı sigarayı bırakmak isteyen 300 bin kişiye ücretsiz nikotin ilacı verecek. Kamuda Tasarruf Kararnamesine sigara bırakma tedavisi ile ilgili geçici bir madde eklendi. Bu madde 6 Mayıs tarihli resmi gazetede yayınlandı.

Resmi gazetede yayınlanan geçici kararnameye göre sigara bırakma tedavisi alanlar sayıları 300 bini geçmemek şartıyla herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmadan Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilecek.  Birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına dağıtılacak nikotin replasman preparatları ile ilaçlardan, tütün bağımlılığı ve eğitim birimleri kanalıyla yararlanmada Tasarruf Kararnamesi dışında tutulacaklar.

Kamuda Tasarruf Kararnamesiyle sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlara özel bir madde eklenmiş oldu. Sigara bırakma tedavisi alanların sayıları 300 bini geçmemek şartı ile sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmadan Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilecek ve sağlık kuruluşlarına dağıtılacak ilaçlardan bedava yararlanabilecek.

Kaynak: Sigara Bırakma Tedavisi Alanlara İlaç Ücretsiz Olacak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir