Yargı, FETÖ Mensuplarını 8 Kritere Göre Belirleyecek

Yargı, FETÖ Mensuplarını 8 Kritere Göre Belirleyecek

15 Temmuz Hain darbe girişiminin ardından 100 binden fazla devlet memuru meslekten ihraç edildi ve 150 binden fazla kişi ile ilgili işlem yapıldı. OHAL komisyonu da yakında kurularak şikayetleri ayrıntılı inceleyerek masum olanlar için çalışma yürütecek. Bu kapsamda savcılık da her önüne gelenin FETÖ’cülükle suçlanmaması için 8 farklı kriter belirlediği Sözcü tarafından belirtildi.

Bu kriterlerin birçoğunu zaten hepimiz artık tanımaktayız. By lock olarak adlandırılan hani FETÖ/PDY yapılanmasının kullandığı gizli mesajlaşma sistemi ve diğer kriterler.

Bu kriterler doğrultusunda şahısların FETÖ/PDY yapılanmasında olup olmadığı belirlenecek ve soruşturma-inceleme işlemleri bu doğrultuda yürütülecek. Savcılar bu kriterler doğrultusunda kovuşturma yapılıp yapılmamasına karar vererek kişinin tutuklu veya tutuksuz olarak yargılanmasına karar verecek. Kriterler şu şekildedir:

Şüphelinin FETÖ/PDY mensupları tarafından kendi aralarında haberleşmeyi sağlamak için kullandığı tespit edilen kriptolu ByLock yazılımı var mı bakılacak.

Telefon sinyallerinin (HTS) kayıt analizine göre, şüphelinin örgütün tepe yöneticileri ile kendi veya yakınları adına kayıtlı telefon numaralarıyla konuşup konuşmadığı belirlenecek.

Gizli tanık ya da etkin pişmanlıktan yararlanan şüphelilerin ifadelerinde, şüpheliye yönelik suç isnadının bulunup bulunmadığına bakılacak.

FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen’in talimatı üzerine, Bank Asya’ya yeni hesap açtırıp para yatırıp yatırmadığına dair tespit aranacak.

Bank Asya’da daha önce hesabı olanlardan, Fetullah Gülen’in çağrısından sonra mevcut hesapta para artışı olup olmadığına bakılacak.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan FETÖ/PDY ile bağlantılı olduğu tespit edilen dernek, vakıf ve sendika yöneticisi olup olmadıkları incelenecek.

FETÖ/PDY ile bağlantılı kurum ve kuruluşlara bağış kaydının bulunup bulunmadığı incelenecek.

Çocuğunun FETÖ/PDY ile bağlantılı okullarda kaydının olup olmadığına bakılacak. İşte bu 8 kriter örgüt bağlantısında kilit rol alacak.

Kaynak: FETÖ Örgüt Üyesi Mensuplarının Tespiti İçin 8 Kriter Belirlendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir